Host Committees

Engaging Minds New York 2016 - Host Committee
As of November 28, 2016

Nicolas Aguirre, C11 W11    

Vairam Alagappan, C84         

Lisa M. Aldisert, CW75 G75 

Matthew W. Amalfitano, C11

Michael S. Aronoff, M66      

Indiana M. Baltodano, C12    

Jonathan A. Beinner, ENG88 W88    

Laura Beinner             

Allan C. Bell, C81 PAR11 PAR14

Brandon W. Bell, C14

Brittany W. Bell, C11 

Dale Borenstein Bell, MT81 PAR11 PAR14

Elise Benatar, C85 PAR15 PAR17

Marshall D. Berman, C99      

Barbara Meisel Bienenstock, C77 PAR15

David C. Blatte, W86 

Allison J. Blitzer, C91

David S. Blitzer, W91

Deborah Proner Brand, C87 PAR20

David M. Brashear, W83 PAR15 PAR18

Melissa Rosenthal Brenner, C96        

Andrew R. Brownstein, C75 W75 WG76 PAR12 PAR14

Elise Jaffe Brownstein, CW76 PAR12 PAR14

Paul J. Carniol, M76 INT82 RES83 PAR05

Renie Carniol, CW75 WG76 PAR05

Kay Ch'ien, C02 W02 L06     

Dale Kramer Cohen, W76 PAR14

Gail Spiegel Cohen, C76 D80 PAR09 PAR13

Stephen Comite, C78 M82 PAR15

Susan Frier Danilow, CW74 G74 PAR11 PAR13

George E. Doty, Jr., W76 PAR06

Lee Spelman Doty, W76 PAR06

Andrew L. Dworkin, C81 PAR13 PAR17

Jennifer Goodman Feldman, C92      

Mark C. Feldman, W91         

Amy Ruth Finegold, C02       

Mark L. First, W87 PAR18

Allison Schneirov Fisch, C88

Steven L. Fisch, C86  

Triston J. Francis, W12          

Jacqueline Berkell Friedland, C99 L00          

John N. Gilbert, Jr., W60 PAR88 PAR89

Amanda G. Mintzer, C06       

Ben Golub, PAR14 PAR17

Cindy Rabin Golub, W76 PAR14 PAR17

Lisa Gottesman, W78 

Elyse R. Greenbaum, WG80 PAR13

Cheryl Kabalkin Greenstein, C87 W87 L90 PAR17 PAR20

Vicki Panzier Gross, W87 PAR15

Lauren G. Hedvat, ENG05 C06 GEN07       

Shannon H. Hedvat, ENG07 GEN08 L11     

Oren K. Isacoff, C06 W06 GR11 M13 WG13          

Lolita K. Jackson, ENG89     

Jayne Jaffe Janis, C80

Robert S. Janis, C80 WG85   

Ilene Karp-Michaels, C89 PAR19

Sheryl Drangel Kaye, W86 PAR15

Betty R. Klein, C82    

Erica Grody Levens, C82 PAR18 PAR20

Richard E. Levine, C81 M85 GM89 PAR11 PAR12 PAR16

Wendy Hurst Levine, PAR11 PAR12 PAR16

Michael M. Liu, W89 

Mark W. Maas, C73 PAR09

William L. Mack, W61 PAR89 PAR94

Anne L. Maitland, M97 GR98           

Aaron H. Marks, C90 W90 PAR20

Elaine Brichta Marks, C91 PAR20

Susan T. Marx, CW66           

Louis A. Matis, M75 PAR13

Lyn S. Matis, PAR13

Allison Bieber McKibben, C93         

Jeffrey S. McKibben, W93    

Amanda J. Megibow, C94 W94 PAR19

Ruby Mehta, W04      

Vijay J. Mehta, C04 W04

Douglas L. Melancon, M94   

Matthew A. Mintzer, C08      

Dhan Pai, W83 PAR12 PAR15

Heena D. Pai, PAR12 PAR15

David N. Pearl , ME80 PAR14 PAR18

Kevin S. Penn, W83 PAR14 PAR17

Brett A. Perlmutter, C09

Tamara Totah Picache , W94 

Linda M. Plattus, W85 PAR14 PAR17

Seth P. Plattus, L86 PAR14 PAR17

Michael J. Price, W79

Lorraine Carrady Quinn, CW73 PAR07 PAR13

Hillary Reinsberg, C11          

Andrea Colvin Roberts, C77 G77 PAR08 PAR12 PAR15

Gary D. Rose, C67    

Karen Bress Rose, CW67 GED68     

Janet D. Rosso, EE95

Steven L. Roth, W66 PAR93 PAR95

Jane E. Schneirov, C’92 WG’99

Ana S. Seltzer, PAR09

Ian A. Seltzer, C09     

Jeffrey L. Seltzer, W78 PAR09

Dhiren H. Shah, W82

Jan A. Sigmon, C82 PAR13 PAR17

Sanford R. Simon, W56 PAR81 PAR84

Rohit Singh, C02 W02           

Robert M. Stavis, EAS84 W84 PAR16

Elizabeth Swavola, C05         

Teresa Tong Gee, W84 PAR16 PAR18

Jonathan D. Tretler, C93 WG97        

Lisa Brichta Tretler, C94 G99 WG99

Amy Tucker Meltzer, C89     

David S. Wachter, PAR15 PAR18

Nicole R. Wachter, PAR15 PAR18

Lori Wood Weil, C88 PAR19

Parker A. Weil, C88 PAR19

Jill Topkis Weiss, C89 WG93 PAR19

Stephanie J. Weiss, W06        

Mark O. Winkelman, WG73  

Sue Dreier Wishnow, C86 PAR16


 

Engaging Minds San Francisco Host Committee

As of March 7, 2016

Laura J. Alber, C90

Mohammed Shaik Hussain Ali, GEN08

Manfred A. Collado, C11 GED12

Christopher J. Cowen, C90 W90

Philip C. Crosby, C92

Derrick E. Felton, SW01

Jared B. Finegold, W01 WG02

Maximilian N. Fischer, W08

Brynna Deaver Gianos, C05

Nicholas P. Gianos, ENG05

Annie Jean-Baptiste, C10

Robert G. Johnson, Jr. , C74, GR80, M81

Kevin S. Kassover, C91

Ariel S. Koren, C15

Dana Sukenik Kornfeld, C89 W89

Steven A. Kornfeld, W89

Cliff Leventhal, C51 WG56

Richard Maser, C53 M57

Dvorit K.Z. Mausner, C07 LPS09 WEV11

James B. McElwee, WG76

Graham Ober, C12

Stacy Brown Philpot, W97

Verdere C. Philpot, WG95

Andrew S. Rachleff, W80 PAR14

Jennifer Rosenthal

Andrew J. Rosenthal, C06

Kuo Bianchini Tong, C89

Tricia Bianchini Tong, ENG91

Beth Toper, W80

Adriana López Vermut, C00

Nancy Wang, C11 GEN11 ENG13

Vivian Wu, C94 W94

 

Engaging Minds New York - Host Committee
as of Tuesday, November 12, 2015

Nicolas Aguirre, C'11 W'11   

Lisa M. Aldisert, CW'75 G'75           

Matthew W. Amalfitano, C'11          

Michael S. Aronoff, M'66     

Brett H. Barth, W'93 

Jonathan Andrew Beinner, ENG'88 W'88

Laura Beinner 

Allan C. Bell, C'81 PAR'11 PAR'14

Brandon W. Bell, C'14           

Brittany W. Bell, C'11           

Dale Borenstein Bell, MT'81 PAR'11 PAR'14

Marshall Berman, C'99          

Barbara Meisel Bienenstock, C'77 PAR'15

Martin J. Bienenstock, W74 PAR'15

Robert S. Blank, L'65 PAR'01 PAR'03 PAR'98

David C. Blatte, W'86

Deborah Proner Brand, C'87  

Andrew R. Brownstein, W'75 C'75 WG'76 PAR'12 PAR'14

Elise Jaffe Brownstein, CW'76 PAR'12 PAR'14

Paul J. Carniol , M'76 INT'82 RES'83 PAR'05

Irene Carniol, CW'75 WG'76  PAR'05

Gail Spiegel Cohen, C'76 D'80 PAR'09 PAR'13

Stephen L. Comite, C'78 M'82 PAR'15

Susan Frier Danilow, CW'74 G'74 PAR'11 PAR'13

George E. Doty, Jr., W’76 PAR’06

Lee Spelman Doty, W’76 PAR’06

Andrew L. Dworkin, C'81 PAR'13 PAR'17

Randi Hutter Epstein, C'84, PAR'16

Amy Ruth Finegold, C'02      

Mark L. First, W'87 PAR'18

Allison Schneirov Fisch, C'88

Steven L. Fisch, C'86 

Jacqueline Berkell Friedland, C'99 L'00

Leonard R. Ganz, W'65 PAR'13 PAR'89 PAR'90

Roberta Widman Ganz, MT'77 PAR'13

Teresa Tong Gee, W'84 PAR'16 PAR'18

John N. Gilbert, Jr., W'60 PAR'88 PAR'89

Amanda L. Golden, C'06

Cheryl Kabalkin Greenstein, C'87 W'87 L'90 PAR'17

Vicki Panzier Gross, W'87 PAR'15

Brandon J. Hedvat, ENG'10 W'10 GEN'11

Lauren G. Hedvat, ENG'05 C'06 GEN'07

Nejat O. Hedvat, PAR'05 PAR'06 PAR'07 PAR'10

Shannon H. Hedvat, EN'G07 GEN'08 L'11   

Valantina Hedvat, PAR'05 PAR'06 PAR'07 PAR'10

Maria Chu Ho, W'81 PAR'09 PAR'13

Laura Hong, PAR'17 PAR'18

Mun Hong, PAR'17 PAR'18

Oren K. Isacoff, W'06 C'06 GR'11 WG'13 M'13

Jayne Jaffe Janis, C'80

Robert S. Janis, C'80 WG'85

Joanne Goldner Kahan, W'84 PAR'12

Betty R. Klein, C’82

Andrew J. Kronenberg, C'91, WG'99

David J. Levens, PAR'18

Erica Grody Levens, C'82 PAR'18

Mark W. Maas, C'73 PAR'09

William L. Mack, W'61 PAR'89 PAR'94

Anne L. Maitland, M'97 GR'98

Aaron H. Marks, C'90 W'90

Elaine Brichta Marks, C'91

Susan T. Marx, CW'66

Allison Bieber McKibben, C'93

Amanda J. Megibow, C'94 W'94 PAR'19

Jeffrey S. McKibben, W'93   

Douglas L. Melancon, M'94 

Matthew A. Mintzer, C08

Dhan M. Pai, W'83 PAR'12 PAR'15

Kevin S. Penn, W'83 PAR'14 PAR'17

Tamara Totah Picache, W'94 

Linda Marcovici Plattus, W'85 PAR'14 PAR'17

Seth P. Plattus, L'86 PAR'14 PAR'17

Michael J. Price, W'79

Ann Reese, CW'74 PAR'06 PAR'12

Andrea Colvin Roberts, C'77 G'77 PAR'08 PAR'12 PAR'15

Janet D. Rosso, EE'95

Steven L. Roth, W'66 PAR'93 PAR'95

Jane E. Schneirov, C'92 WG'99

Ana I. Seltzer, PAR'09

Ian A. Seltzer, C'09    

Jeffrey L. Seltzer, W'78 PAR'09

Jan A. Sigmon, C'82 PAR'13 PAR'17

David E. Simon, W'95 WG'01

Stephanie Kleban Simon, C'96 W'96

Sanford R. Simon, W'56 PAR'81 PAR'84

Robert M. Stavis, EAS'84 W'84 PAR'16

Elizabeth Swavola, C'05        

Amy Tucker Meltzer, C'89   

Daniel E. Urgelles, C'11 W'11

Lori Wood Weil, C'88 PAR'19

Parker A. Weil, C'88 PAR'19

Jill Topkis Weiss, C'89 WG'93 PAR'19

Corinne Welsh

Scott T. Welsh

Mark B. Werner, C'80 PAR'12 PAR'16

Susan Dreier Wishnow, C'86 PAR'16